Yatağan - Mugla Kent Rehberi Kent Muğla
  • (Alış) 5.527 TL
  • (Satış) 5.537 TL
  • (Alış) 6.263 TL
  • (Satış) 6.274 TL


Yatağan

 • Yer Adı:: Yatağan
 • Şehir Türü: İlçe
 • Bağlı Merkez: Muğla

Yatağan


Yatağan ,Son yıllarda mermer fabrikaları da çoğalmıştır. Yatağan’da sanayileşmeye örnek mermer fabrikaları bulunur. Ayrıca bu fabrikalarda üretilen mermerler mermer sektöründe ün kazanmıştır. Mermer fabrikalarının akarsulara bıraktıkları mermer tozu akarsulardaki canlı hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca sanayisi gelişmekte olan Yatağan’a fabrikalarda çalışmak üzere dışarıdan birçok gurbetçi vatandaş gelmektedir.

İlçeye bağlı Eskihisar, Yatağanmahallesi Kral Yolu’nun bittiği yerdir. Bölgede Roma döneminden kalma eserler vardır ve kazı çalışmaları hala devam etmektedir.

 


Yatağan’ın Tarihçesi

İlçemizin ilk   çağlardaki adı “Karya” daha sonraları da “Menteşe” olarak anılır.   Bölgeye ilk yerleşenler LELEKLER ve KARLAR’dır.

Tarihçi Heredot,   Karyalılar İ.Ö. 5. yüzyılda Anadolu’da yaşadıklarını   söylemektedir. İç Karya’nın zengin maden yatakları, ormanları, verimli   toprakları, sahil şeridinin liman kurmaya ve ulaşıma müsait olması,   Karya üzerinden saldırıları yoğunlaştırır. Persler, Lidya kralını esir   alırlar. İ:Ö. 387’deki “Kral Barışı” ile tüm Anadolu tekrar Perslerin   yönetimi altına girer. İ.Ö. 334 yılında Büyük İskender, önce   Halikarnasosu, sonra Muğla’yı Perslerden geri alır. İlçemiz 200 yıl   Karya toprakları olarak kalır. Büyük İskender’in bölgeden çekilmesiyle   Karya’da karışık dönem başlar. Roma İmparatorluğu 395 yılında doğu ve   batı Roma olmak üzere ikiye ayrılır. Karya, Doğu Roma sınırları   içerisinde kalır. 800 yılına kadar süren Bizans egemenliği, Abbasi   halifesi Harun-u Reşid’in gelmesiyle noktalanır.

Yörede ilk İslami   etkiler yayılmaya başlar. Anadolu 1071 Malazgirt   zaferinden sonra, hızlı bir Türkleşme sürecine girer. 1075 yılında   Kutalmışoğlu Süleyman Bey İznik’i alarak Anadolu Selçuklu devletini   kurar. 1231 yılında Moğol imparatoru Cengiz Han’ın Harzem ülkesini   istilası üzerine, burada yaşayan Türk boyları ülkelerini terk ederek   Selçuklu hükümdarı I. Alaaddin Keykubat’a sığınırlar. I.Alaaddin   Keykubad, KURİ Beyin oymağını,   denizden gelecek saldırılara karşı koymak üzere Selçuklu sahil ordu   komutanlığı emrinde, Milas sahillerine yerleştirir. Bu oymak burada   hayvancılık ve tarımla uğraşır. Selçuklular Karya ve çevresini uç   beyleriyle yönetmeye çalışırlar. Uç beyi olan Menteşe Bey, Oğuz Türkmen   boylarındandır. Anadolu Selçuklu Devleti, 1243 yılında Köse Dağ   Savaşında Moğollara yenik düşünce, Kuri Beyin torunu Menteşe Bey bu   karışıklıktan yararlanarak bağımsızlığını ilan eder.

Menteşe Beyliğini   kurar. Menteşe beyinin adına istinaden bölgeye bu ad verilir.Menteşe   Bey, karadan ve denizden batı Anadolu’yu kuşatarak, Karya bölgesini   fetheder. Burası Batı Anadolu’da Türklerin eline geçen ilk bölgedir.   Menteşe beyliği 1389 yılına kadar bağımsızlığını sürdürür. Daha sonra   Osmanlı devletine bağlanır.

1402 Ankara Savaşından sonra, Ankara yöresindeki ahiler Moğol baskısından kurtulmak üzere Anadolu’nun çeşitli yörelerine dağılırlar. Ahi Ebubekir ve kardeşi Ahi Sinan cemaatiyle Menteşe bölgesine gelirler. Burada çoğalarak Ahiköy’ü kurarlar. 30 Ekim 1918 Antlaşmasıyla Osmanlı toprakları paylaşılır. Yöremiz İtalyanların işgaline uğrar. İtalyanlar 5 Temmuz 1921’de geldikleri gibi giderler.

Muğla İline bağlı etrafı dağlarla çevrili verimli bir ovaya sahip olan Ahiköy, eteğinde Yatağan dağının ismini alarak 1944 yılında ilçe merkezi olmuştur.


Stratonikeia Antik Kenti

 Ölümsüz aşkların ve gladyatörlerin kenti olarak bilinen Stratonikeia, Muğla İli, Yatağan İlçesi’nin 7 km batısında, Eskihisar Mahallesi  sınırları içinde yer alır. Geç Tunç Çağı’ndan günümüze kadar kesintisiz yerleşime sahne olan kente, M.Ö. 3. yy’ın ilk çeyreğinde Seleukos kralı I. Antiokhos tarafından karısı Stratonike’nin adı verilmiştir. Hellenistik Dönem boyunca, Seleukos, Ptolemaios, Makedonyalılar, Rodos ve Roma arasında el değiştiren Stratonikeia, M.Ö. 130/129 yılında tamamen Roma’ya bağlanmıştır. Anadolu’nun fethinden sonra Türk hâkimiyetine giren kentte Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’nde de yerleşim devam etmiştir. 1957 yılındaki deprem sonrasında yeni yerleşim alanına taşınan Eskihisar Köyü’nde halen tarihi köy evlerinde yaşayan birkaç aile bulunmaktadır.
Stratonikeia, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluk, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait yapı ve kent dokusunun birlikte görülebileceği nadir yerlerden birisidir. Kapladığı 7 kilometrelik alanla, dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Hellenistik Dönem’de birbirine paralel ızgara sisteminde kesişen caddelerden oluşan Hippodamik planda düzenlenmiştir. Antik döneme ait gymnasium, bouleuterion, tiyatro, hamam, kent kapısı ve çeşme gibi anıtsal yapılarının yanında, köy meydanı, Beylikler Dönemi hamamı, Şaban Ağa Camii, Osmanlı Çeşmesi, ağa evleri gibi Türk mimarisi açısından önemli örneklere sahip olan kent, insan yapımı anıtsal ihtişam ile doğal çevrenin güzelliği bir arada barındırmaktadır.
Stratonikeia antik kentinin sur duvarlarına bağlı olarak sınırları bilindiğinden, büyüklüğü kolayca anlaşılabilmektedir. Ancak kent içinde sadece belirli yapılarda kazılar yapılmıştır. Bu nedenle kentin planında bilinen yapı sayısı oldukça sınırlıdır. Kazısı yapılan yapılar ve tespit edilen cadde sokak sistemine göre, kentin ızgara planlı inşa edilen düzenli kentlerden birisi olduğu düşünülmektedir. Stratonikeia Antik Dönem ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi yapı ve kent dokusunun birlikte görülebileceği nadir yerlerden birisidir. Farklı dönemlere ait pek çok yapının olması ve tarihi ortam kenti gezecekler için bulunulmaz bir fırsat olarak değerlendirilmektedir.

Güzelköy – Bozüyük

Muğla otoyoluna çok da uzak olmayan, yaklaşık 8 km´de ulaşılabilen Bozüyük kendi halinde bir Ege Kıyılarında Yatağan İlçe sınırlarında bir   mahalledir aslında. Köy evleri ile, köy meydanı ile, meydandaki kahvehanede oturan köylüleri ile herşey bilindik. Ancak son yıllarda Güzel köylü, Baba ocağı, Dürüye´nin Güğümleri gibi pek çok dizi ve filmin çekildiği köy olmasıyla nice dizi takipçisinin dikkatini çekmiş ve sokakları ziyaretçiler ile dolup taşan bir mahalle haline gelmiştir.

Bir çok tarihi evin bulunduğu, tarım ve hayvancılıkla geçinen gerçek şirin bir kasaba olan bozüyük mahallesinde 800 yıllık tarihi anıt bir çınar ağacı bulunmaktadır. 87 metre derinlikte çıkan tabii su kaynağı olan Bozüyük Pınarbaşı  ve tarihi evleri ile  ünlüdür.

Mahalle pazarında doğal ürünlerin satıldığı, minik çarşısındaki dükkanları hediyelik eşyaların süslediği bir yer haline gelmiştir.  Büyük şehirlerin kargaşası ve stresinden sonra bol bol sakinlik depolamak için ideal  mekanları bulunmaktadır.


Lagina Karya Devri Antik Kenti

Tarihi ve turistik öneme sahip kent, Muğla ile Bodrum arasındaki karayolu üzerinde, karayolundan 8 km. içeride bulunan ve Yatağan ilçesine bağlı olan Turgut Mahallesi yakınlarında bulunur. Antik kentin bulunduğu kasabaya Muğla´ da  Leyne denmektedir.

Karialılar için, kutsal olduğu düşünülen ören yerinde: Ayışığı tanrıçası Hekate’ye atfedilen bir tapınak varmış. Tapınak: MÖ.40 yılında, Partlar  tarafından yağmalanmış. Stratonikeia ve Lagina şehirleri arasında, birbirini bağlayan kutsal bir yol bulunmaktadır. Ayışığı tanrıçası Hekate adına yapılan festivallerde: buradaki Hekate tapınağından alınan “Ölüler dünyası kapısının anahtarı”, büyük bir törenle, bu kutsal yoldan, Stratonikeia kenti, şehir meclisine taşınırmış.

Burada yapılan arkeolojik kazılarda: bu tapınağın, dairesel avlusunun bir bölümü ortaya çıkarılmıştır. Günümüze, sağlam ve ayakta olarak gelen avlu kapısının üstündeki yazıtta: “Augustus” tarafından, tapınağın, MÖ.27 yılında onarımının yaptırıldığı yazılı. Bu arada: Lagina antik şehrindeki arkeolojik kazılar, ülkemizde arkeolojinin babası sayılan: Osman Hamdi Bey tarafından, 1891-1893 yılları arasında yapılmıştır.

Son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde anlaşıldığına göre; aslında Lagina 11 km. uzağında bulunan Stratonikeia kentinin kutsal alanı olarak inşa edilmiştir. Lagina´da yürütülen arkeolojik araştırmalar ise ilk olarak Osmanlı devrinde Osman Hamdi Bey ve Halit Ethem Bey yönetimindeki bir Türk bilim ekibi tarafından yapılmaya başlanmıştır. 1993 yılında ise kazı ve restorasyon çalışmaları Profesör Ahmet Tırpan tarafından yönetilen uluslararası bir ekip tarafından Muğla Müzesi gözetiminde devam edilmiştir. Buradan çıkartılan önemli eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi´nde sergilenmektedir.


Osman Hamdi Bey Konağı Turgut

Türkiye´nin ilk müzecisi olan Arkeolog ve Ressam Osman Hamdi Bey´in Muğla´nın Yatağan İlçesi’ne bağlı Turgut Mahallesinde  bir süre kaldığı evin restorasyonu tamamlandı.

Muğla´da, yakın geçmişe ait önemli olayların geçtiği ya da önemli kişilerin yaşadığı mekânlar restore edilerek kültür turizminin hizmetine sunuluyor.

Lagina antik kentindeki kazıları başlatan Osman Hamdi Bey´in 1891-1893´de iki yıl kaldığı Turgut Mahallesindeki evde, yakın bir tarihte 5 trilyon liraya satılan ünlü eseri “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosunu yapmaya başladığı biliniyor.

Muğla Valiliğimiz, Turgut Mahallesinde  yer alan ve restorasyonu tamamlanan Osman Hamdi Bey Evi´nin müze olarak açılması ile yörede sosyal ve ekonomik olarak ciddi bir canlanma yaratmıştır.

Kaynak : http://www.yatagan.bel.tr


Yatağan Tanıtım Filmi


Etiketler : Muğla Kent Rehberi

Yorum Kapalıdır.

Şehirdeki Mekanlar

Şehirde Mekanlar bulunamadı.

Şehirdeki Etkinlikler

Şehirde Etkinlik bulunamadı.


Tüm Hakları Saklıdır.