Ula - Mugla Kent Rehberi Kent Muğla
  • (Alış) 5.527 TL
  • (Satış) 5.537 TL
  • (Alış) 6.263 TL
  • (Satış) 6.274 TL


Ula

 • Yer Adı:: Ula
 • Şehir Türü: İlçe
 • Bağlı Merkez: Muğla

Ula


Ula ,Muğla’nın 13 ilçesinden birisidir.1954 yılında ilçe olmuştur. Muğla’nın güneyinde bulunan Ula’nın doğusunda Köyceğiz, batısında Gökova Körfezi, kuzeyinde Muğla merkez ilçesi, güneyinde Marmaris ilçesi vardır.

Yüzölçümü 407 km²dir. Ula merkez deniz seviyesinden 600 metre yüksekliktedir. Muğla – Ula mesafesi 15 kilometredir. Muğla – Marmaris karayolu üzerinden gidildiğinde, Ula ana yoldan 3 km içeride kalır. Ula ilçesi Muğla il merkezine en yakın ilçedir.

İlçe merkezinin dört tarafı da dağlarla çevrilidir. Arazi engebeli olup %65’i ormanlarla kaplıdır. Ayrıca Türkiye’de kişi başına en çok bisiklet düşen yer Ula’dır. Bulmacalarda da kendine Muğla’nın 3 harfli ilçesi olarak yer bulur. Boğa güreşleri ve bisiklet turları da düzenlenmektedir. İlçede sağlık ocağı, hükümet konağı, askeriye, 1 banka, 2 lise, 1 pazar yeri, karakol, ilk ve orta eğitim veren okul ve kreş bulunmaktadır.


Ula Tarihçe

Ula’nın ne zaman kurulduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla beraber M.Ö. 6. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. İlçe merkezine 3 km mesafedeki Kyllandos Antik kentindeki bulgular bunu göstermektedir. Ayrıca M.Ö. 1440 yılında İyonlularla –Karia’lılar arasında yapılan anlaşmada adı geçen şehirler arasında “OLA” bulunmaktadır.

Yerleşik düzene erken geçen yerlerin başında gelmektedir. 1895 yılında Belediye teşkilatını kuran Ula 1954 yılında İlçe statüsüne kavuşmuştur.

 

COĞRAFYA:

İl merkezine en yakın ilçe olup 14 km mesafededir. Marmaris-Muğla Karayolunun 3 km içerisinde kalmaktadır.
İlçenin dört tarafı dağlarla çevrilidir. Kuzeyden Muğla, Batıdan Gökova Körfezi, Doğudan Köyceğiz, Güneyden Marmaris ilçesi ile komşudur.
Yüzölçümü 407 km2 ve denizden yüksekliği 600 metredir. Arazi engebelidir.

İlçede Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Yörede hakim bitki örtüsü Akdeniz makisi ve orman olup İlçenin %65’i ormanlarla kaplıdır. Ormanlarımızın hakim ağacı kızılçamdır. İlçede her türlü tarım ürünü yetişir. En önemli akarsuyumuz İlçemizin doğu sınırlarını belirleyen Namnam Çayıdır.
Ula, 28°25’- 28°39’ kuzey paralelleri ve 37° – 37°09’ doğu meridyenleri arasındadır.


Ula Göleti


Akyaka

Yavaş Kent Akyaka Cittaslow (Yavaş/Sakin Kent) Küçük bir kasaba düşleyin; doğası bozulmamış, dev marketlerde bir ekmek alabilmek için kuyrukta bekleyen insanlar yok, korna sesleriyle uyanmıyorsunuz. Hayatınız koşuşturarak geçmiyor. Yediğiniz içtiğiniz her şey yaşadığınız yörenin doğal ortamında sağlıklı bir şekilde yetiştiriliyor. Pizza ya da hamburgerle değil doğru düzgün yemeklerle besleniyorsunuz. Arabaya değil bisiklete biniyorsunuz. Çevre kirliliği yok. Gürültü patırtı yok. Etrafınızda gözü rahatsız eden bir yapılaşma yok.

Cittaslow Neyi İfade Ediyor? İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow, yavaş kent anlamına geliyor. 1999 yılında İtalya’nın Greve kentinde “slow food” (yavaş yemek) hareketinden ortaya çıkan bir kentler kasabalar ağı olan birliğe üye kentler, küreselleşmenin standartlaştırdığı, insana ve çevreye duyarsızlaştırdığı kentlere alternatif olarak şekilleniyor. Kentlerin hangi alanlarda önemli ve özel olduklarını düşünmeleri ve bu özelliklerini korumak için strateji geliştirmeleri anlamına gelen “yavaş kent”, kentin dokusunun, renginin, müziğinin, doğasının, kültürel zenginliklerinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir dayanışma olarak gösteriliyor. ‘Yavaş Kent’ bu kıstasların ötesinde bir düşünce şeklidir. Kentin ve içinde yaşayan insanların iyiliğini önemsemektir. Çeşitliliği zenginlik saymak ve arttırmak, modern dünyanın birçok ‘aynılaşmış’ kentlerinden farklı kalmaya çalışmaktır. Yerel halkın ihtiyaçlarının ve değerlerinin göz ardı edildiği değişen dünyada kendine farklılığı ile bir yer bulmaktır. ‘Slow’ (yavaş/sakin) kavramı, asla tembellik yapmayı değil, aktivitelerimizin insan ve çevre açısından sonuçlarının farkında olmayı, gelişme ve kalkınmanın sürdürülebilirlik anlayışı içinde olması gerekliliğini ifade eder. Yavaş Kent, teknoloji karşıtı radikal bir hareket değildir. Amaca hizmet ettiği sürece teknolojinin nimetlerinden yararlanmayı öngörür. Varoluşumuzu sağlayan doğal ve kültürel değerleri koruyarak (sürdürülebilir) gelişmeyi, çevreyi kirletmeden kendi kendine yetebilmeyi, doğanın ve kentin tadını çıkararak telaşsız, huzurlu, kısaca salyangoz gibi ‘yavaş’ yaşamayı ifade eder


Ula Tanıtım Filmi


Etiketler : Muğla Kent Rehberi ,mugla-akyaka

Yorum Kapalıdır.

Şehirdeki Mekanlar

Şehirde Mekanlar bulunamadı.

Şehirdeki Etkinlikler

Şehirde Etkinlik bulunamadı.


Tüm Hakları Saklıdır.