Seydikemer - Mugla Kent Rehberi Kent Muğla
  • (Alış) 5.527 TL
  • (Satış) 5.537 TL
  • (Alış) 6.263 TL
  • (Satış) 6.274 TL


Seydikemer

 • Yer Adı:: Seydikemer
 • Şehir Türü: İlçe
 • Bağlı Merkez: Muğla

Seydikemer


Seydikemer , Doğa güzellikleri ve zenginlikleri ile olduğu kadar da tarihi ve turustik önemiyle dikkat çeken Seydikemer İlçesi güneyde Eşen çayının Akdeniz’e döküldüğü Çayağzı,Akdeniz ve Kaş ilçesi,Batıda Fethiye İlçesi,Doğuda Korkuteli ve Elmalı İlçeleri,Kuzeyinde Altın yayla ve Gölhisar İlçeleriye çevrili olarak,Akdeniz bölgesi içinde kalan çok güzel ve kıymetli bir ilçemizdir.

Seydikemer Tarih 

 Seydikemer, yurdumuzun güneybatı bölgesinde yer alan bir güzellikler diyarıdır. Önceleri Fethiye’ye bağlı bir belde olsa da genişliği, nüfusu ve zenginlikleriyle bir ilçe potansiyeline sahip olduğu bilinmekteydi. Nitekim bundan dolayı bugün bir ilçe olarak Türkiye idari birimleri arasında yerini almıştır. Seydikemer, çalışkan, sadık , örnek insan ve örnek vatandaşlar yurdudur. Allah bu insanlara çok güzel bir memleket bahşetmiş. Onlar da bu lütfu lâyıkıyla işleyerek hem kendileri hem de bütün insanlığın insanca yaşamasına katkıya dönüştürmüşlerdir.
Antik çağlardan beri Likyalılar, Persler, Mısırlılar ve Romalıların hüküm sürmesinden sonra 1282 yılında Menteşe Beyliğine, 1424 yılında ise Osmanlı İmparatorluğu’na dahil olan Seydikemer İlçemizde bir çok medeniyete ait kültürel varlıklar mevcuttur. İlçemizde ziyarete açık 3 Örenyeri, yanında çok sayıda arkeolojik – doğal – kentsel ve tarihi sit (Tlos, Letoon, Pınara, Sidyma) alanları ile sivil mimarlık örnekleri bulunmaktadır. Dünya mirası listesinde Letoon (Seydikemer) 1988 yılında dahil edilmiştir.
İlçemiz adını tarihi Kemer Köprüsü’nden almaktadır. Kemer Nahiyesi 1915 yılında Bucak Müdürlüğü Merkezi kurulmuş, 1946 yılında Seydiler’den ayrılarak köy olmuştur. Seydikemer, Fethiye İlçesinin Kemer Beldesi iken 6360 sayılı Kanun ile 02.09.2013 tarihinde Kaymakam Muammer KÖKEN’in göreve başlaması ile birlikte ilçe statüsüne girmiştir.
Doğa güzellikleri ve zenginlikleri ile olduğu kadar da tarihi ve turistik önemiyle dikkat çeken Seydikemer İlçesi güneyde Eşen Çayının Akdeniz’e döküldüğü Çayağzı, Akdeniz ve Kaş ilçesi, Batıda Fethiye İlçesi, Doğuda Korkuteli ve Elmalı İlçeleri, Kuzeyinde Altınyayla ve Gölhisar İlçeleriye çevrili olarak, Akdeniz Bölgesi içinde kalan bir ilçedir.
Dört mevsim boyunca tarımsal ve hayvansal ürünleri ile tüketim değil üretim merkezi bir ilçedir. Yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları Saklıkent Kanyonu, Eren Dağı Kayak Merkezi İlçemiz sınırları içerisindedir. Önemli yaylaları Seki yaylası ile Girdev yaylasıdır. Önemli Akarsuyu Eşen Çayı, en yüksek dağı Akdağ’dır. Önemli ovası Eşen Ovasıdır. Karakteristik Akdeniz ikliminin görüldüğü İlçemizde; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. İlçemizin 2/3 ü ormanlık ve makilerle kaplıdır

Tlos Antik Kenti

Eşen Çayı’nı takip edip güneye doğru yönelince Yakaköy ve Döğer köyleri arasındaki Tlos antik şehrine ulaşılır. Tlos kenti Xanthos, Pınara, Krafos ve Tlos kardeşlerden Tlos adına kurulmuş. Kazara avda kardeşini öldüren genç ve yakışıklı Bellerophon ülkesini terk etmiş. Gittiği ülkenin Kralının karısı Likya ülkesinin kralının kızı imiş. Kadın bu genç ve yakışıklı delikanlıya gelir gelmez aşık olmuş ama aşkına karşılık bulamamış. Hırsından şaşırmış ne yapacağını ve kral kocasına şikayet etmiş Bellerophon’u namusuna göz dikti diye. Kral konuğu olan yabancıyı öldürmek istememiş ve eline üstünde ölüm işaretleri olan bir mektup vererek Likya Başkentinin Kralı olan kayınpederine göndermiş genci. Likya Kralı damadının gönderdiği konuğu günlerce ağırlamış şenliklerle toylarla. Günler sonra damadından gelen mektubu açmış. Mektupta olayı anlatan damadı gencin öldürülmesi gerektiğini yazıyormuş. Likya kralı ağzından alevler saçan, aslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu bu canavarı öldürmesini istemiş Bellerophon’dan. Bellerophon gitmiş kahinlere danışmış. Kahinler de gence tapınağa gidip orda bir gece geçirmesini söylemişler.Tapınakta uyuyan gencin güzelliğine dayanamayan Tanrıçalar ona Pegasus’un gemisini vermişler.Bu atı tanrıçalar, sanat perilerine vermiş ve Pegasus da sırtına sadece bu perileri ve sanatçıları bindirmiş bundan sonra. Belerophon, elinde tanrıçaların verdiği gemle Pegasus’u aramaya koyulmuş. En sonunda bir pınarın başında Pegasus’u görmüş. Gemi atın başına atmasıyla atın sırtına binmesi bir olmuş. Bellerophon, Pegasus’la göklerden aşağı inerek canavar Şimera’ya saldırmış. Canavarla savaşı günlerce sürmüş. Bellerophon’un attığı okların kurşun uçları canavarın ağzından çıkan alevlerde eriyerek boğazını kapatmış ve canavar ölmüş. Likya Bölgesi de Bellerophon sayesinde bu canavardan kurtulmuş. Canavarı öldürdükten sonra, Likya kralı genci Amazonların üstüne göndermiş. Bu işi de başaran Bellerophon kendisine verilen daha birçok güç işi başarmış. Bu süre içinde suçsuzluğu anlaşılan genci, Likya Kralı küçük kızıyla evlendirmiş kendine damat yapmış. Kazandığı başarılardan başı dönen Bellerophon bir süre sonra Olimposlu tanrıları küçük görmeye başlamış. Buna kızan Tanrılar da bir at sineği göndererek Bellerophon’un atı Pegasus’u sokmasını sağlamışlar. Canı yanan at üstündeki genci şahlanarak üstünden atmış. Göklerden yuvarlanan Bellerophon toprağa düşmüş, topal ve kör olmuş. Bir müddet bu şekilde yaşadıktan sonra, kimseden habersizce ölmüş. İşte Bellerophon ve tüm kahramanlık hikayeleri Tlos’ta kaya mezarlarına oyulan kabartmalarla anlatılmış insanoğluna.

Saklıkent Milli Parkı

Seydikemer ilçe merkezine 22 km güneyinde yer alır. Saklıkent, 14 kilometre içeriye giden devasa bir vadi ve kanyondur. İki dağ arasında inanılmayacak kadar dar ve yüksektir. Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay Deresi’nin aşındırması ile oluşmuştur. Kanyonun yukarı kesimine Tucak Boğazı adı verilir. Bu boğaz içinde eğim kırıklıkları ve dev kazanları oluşturarak, Kayadibi Mahallesi civarında Eşen Çayı vadi tabanına ulaşır (Bozyiğit, 1997:70, Fotoğraf 57, 58). 1980’li yıllarda kanyon Çoban Ekrem tarafından “Saklıkent Kanyonu” olarak adlandırılır. Kanyonun Eşen Vadisi çıkışına yakın kesimlerde bol debili soğuk karstik kaynaklar dikkati çeker. Yaz mevsiminde güneş ışınlarını direk alamayan kanyon içersinde serin bir mikroklima alanı gelenleri büyüler. Su kaynakları ve serin hava çok sayıda yerli ve yabancı turistin buraya gelmesine yol açmaktadır.


Girdev Gölü


Fethiye – Antalya karayolunun 74. kilometresinde Seki Beldesine ayrılan yola girildikten sonra Seki Belediyesi’nin elma heykelinin bulunduğu kavşaktan sağa doğru dönen yola girilince Temel Köyüne varılır.Temel Köyü içinden sola ayrılan yola girilerek Döğer Yaylasını takiben Kıncılar yaylasına ve en sonunda da Girdev Yaylasına ulaşılır.
Yaklaşık 1800 m . rakımda yer alan Girdev,yeni kayak merkezi yapılacak olan Eren Dağı yakınlarındadır.1800 m.den dik ve taşlı bir inişle Girdev Gölüne varılır.Bahsi geçen göl oldukça sığ olup dört tarafı tepelerle çevrili bir çukur şeklindedir ve çevresinde geniş otlaklar bulunmaktadır.

Gölde çevresi duvarlarla çevrilmiş hafif yüksek bir toprak parçası görülür.Duvarın iç kısmında ise çok sayıda ev duvarı ve temeli görülür.Gölün kuzey ve batısında antik taş blokları ve bazılarının kapakları aslanlı lahitler yer almaktadır.Çevre son derece yeşil ve güzel,rakımın yüksek olması dolayısı ile de havası oldukça temizdir.


Letoon Antik Kenti


Seydikemer ilçesi Kumluova muhtarlığı sınırları içersinde yer alan Letoon Likya Birliği’nin çok önemli kentlerinden birisidir. Kumluova merkezine 400-500 metre mesafede yer almaktadır. Edinilen tarihi kaynaklara göre Zeos’tan hamile kalan Leto adına Zeos tarafından kurulduğu yönündedir fakat Letoon antik kentinde yapılan kazılar da bulunan izlere göre bu kente yerleşim izleri M.Ö. 7. Yüzyıla kadar gitmektedir. Yapılan araştırmalarda edinilen bilgilere (kitabelere) göre Letoon antik kenti dinsel ve politik açıdan önemli bir yer olduğu doğrultusundadır. Letoon antik kenti yakınlarında yer alan ören yeri merkezinde 3 adet yan yana tapınak yer almaktadır. Bu tapınakların en güneyinde olan Apollon’a Ortadaki Artemis’e ve en kuzeydeki ise Leto’ya adanmıştır. Bu üç tapınağın güneybatısında bir çeşme, doğu kısmında ise kilise bulunmaktadır. Letoon antik kenti içerisinde arka tarafını bir tepenin yamacına dayamış büyük bir antik tiyatro bulunmaktadır. 2000li yıllara kadar burada Kumluova Domates festivali organize edilmekteydi. Bilinen tarihe göre Letoon antik kenti M.S. 7. Yüzyılda ter edilmiştir. Fethiye’den başlayan ve Antalya’ya kadar uzanan Likya yolu yürüyüş rotasının da bir parçasıdır Letoon. Kaş, Fethiye, kalkan, Patara gibi çevre turizm merkezlerinden her gün yüzlerce turist bu alanı keşfetmek için bu alana gelmektedir.

Dodurga – Sidyma


Seydikemer Dodurga mahallesi yolundan sapılarak 7 km kadar gidildiğinde, antik Sidyma kenti, şimdiki Dodurga mahallesinin bulunduğu yerde yer almaktadır. Kentin ne zaman kurulduğu hakkında bilgiler bugün elimizde yoktur. Ancak kentin Roma ve Bizans devirlerinde gelişme gösterdiği kalıntılardan anlaşılmaktadır. Kentin akropolünde birkaç sarnıç ve bina kalıntısı olmasına karşılık, akropolün kuzey eteği ve vadideki kalıntılar arasında mermerden yazıtlı bir mezar, bir tapınak, hamam ve birkaç basamağı ancak görülebilen bir tiyatro dikkati çeker. Köyün bulunduğu tarlalar arasında görülen birçok lahit arasında iki heroon görülebilecek eserler arasındadır.

Erendağ Kayak Merkezi

Erendağ Kayak Eğitim Merkezi günübirlik kayakçılara hizmet vermektedir. 1650 metre uzunluğunda ki hat üzerindeki tesis günde 800 kişi taşınabiliyor. 4 km. uzunluğundaki yeni kayak pistinin ise, önümüzdeki yıla yetiştirilmesi, ayrıca bu merkeze 100 yataklı bir konaklama tesisinin de yapılacağı belirtiliyor.


Pınara Antik Kenti

Seydikemer’in Minare Mahallesi’nde bulunan Pınara antik kenti de Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde olup, kent ile ilgili tarihi ve epigrafik kayıtlar son derece az olsa da, kentin Xanthos’tan gelme kolonistler tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Pınara antik kenti hamam, tiyatro, agora, odeon, kaya mezarları ve iki akropolden oluşmaktadır. Antik kente yaklaşıldığında yukarı akropolün sarp yamacında kayaya oyulmuş yüzlerce kaya mezarı dikkat çeker. Ulaşımın daha kolay sağlandığı aşağı akropolde ise odeon, agora, tapınak gibi yapılar ile pilyeli mezarlar yer almaktadır. Kaya mezarlarının büyük çoğunluğunun konut biçiminde olması Likya Sivil Mimarisi hakkında fikirler vermektedir.Aşağı akropolün geçit vermeyen sarp yamacında, sur duvarı ile desteklenen seyir terası görülür. Surun güneyinde arkasını yamaca dayamış Odeon, önündeki düz alanda agora bulunur. Aşağı akropolün alt kısmındaki su kaynağı kente hayat vermiştir.

Kaynak : http://www.seydikemer.bel.tr


Seydikemer Tanıtım Filmi


Etiketler : Muğla Kent Rehberi

Yorum Kapalıdır.

Şehirdeki Mekanlar

Şehirde Mekanlar bulunamadı.

Şehirdeki Etkinlikler

Şehirde Etkinlik bulunamadı.


Tüm Hakları Saklıdır.