Muğla'da Gezilecek 10 Antik Kent - Mugla Kent Rehberi Kent Muğla
    • (Alış) 5.527 TL
    • (Satış) 5.537 TL
    • (Alış) 6.263 TL
    • (Satış) 6.274 TL

Muğla’da Gezilecek 10 Antik Kent

Muğla’da Gezilecek 10 Antik Kent
19 Temmuz 2018 17:51

Muğla’da Gezilecek 10 Antik Kent


Muğla’da Gezilecek 10 Antik Kent Yazı dizimizde Muğla’daki Antik kentleri tanıtmaya çalışacaz sizlere   nereleri gezebiliriz diye Muğla Kent Rehber farkıyla sizin için araştırdık ve gezebileceğiniz en güzel 10 antik kenti sıraladık sizler için…Muğla Kent Rehberi

Muğla'da Gezilecek 10 Antik Kent

1 – Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti Hakkında,Tanıtım,Tarih

Muğla’da Gezilecek 10 Antik Kent ten il sırayı Datça ilçesinde bulunan knidos antik kentine verdik.Bu kentin özelliği  bilime, sanata önem vermesi ve bu alanda önemli insanlar yetiştirmesidir. Astronomi ve matematik alanında ünlü bilim insanı Eudoksus, tıp bilim insanı Euryphon, ressam Polygnotos ve dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos da buralıydı.Bir çok Helenistik ve Roma antik kentinde olduğu gibi burada da çeşitli tiyatrolar ve tapınaklar bulunmaktadır.

datcaknidosantikkent

Knidos geçmişi milattan önce 2000 yılına kadar uzanan, korunaklı limanları, özel konumu, geçiş yolu üzerinde oluşuyla önemli bir liman kentiydi. Dar bir boğazla birbirine bağlanan iki liman şeklinde, ana karaya yakın bir ada üzerine kurulu.

Knidos Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir.

 Araçla gidiyorsanız, Marmaris-Datça yolu üzerindeki yolculuğunuzda Datça sapağına geldiğinizde yol ikiye ayrılıyor ve Knidos tabelasını takip eden yola giriyorsunuz. Yarımadanın en uç tarafına kadar bu yol devam ediyor ve sizi Knidos’a ulaşıtırıyor.

Knidos Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir

Knidos antik kenti giriş ücreti 10 TL (2018). Müze Kart ile ücretsiz ziyaret edilebiliyor.Yaz sezonunda 08:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 


2 – Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti Hakkında,Tanıtım,Tarih

Dalyanın önemli bir liman kenti olan Kaunos, Dalyan nehrinin getirdiği alüvyonların limanları doldurması, depremler, savaşlar ve sıtma nedeniyle tarihin sahnesinden silinmiştir.Kaunos antik kentinde  tiyatro, ölçüm platformu, bazilika, Roma hamamı, Palestra, Apollo kutsal alanı, Çeşme, Afrodit kutsal alanı gibi yapılar hala ayaktadır.

kaunosantikkenti


Kaunos Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir.

Dalyan nehri kenarından kayık kiralayarak Kaunos antik kentine doğrudan gidebileceğiniz gibi,
dalyan turu tekneleriyle de ulaşabilirsiniz.

Kaunos Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir

Kaunos antik kenti giriş ücreti 10 TL (2018). Müze Kart ile ücretsiz ziyaret edilebiliyor.Yaz sezonunda 08:30 – 18:30, kış sezonunda 08:30 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

 


3- Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti Hakkında,Tanıtım,Tarih

Kent, Fethiye merkeze 46 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hemen 4 km ilerisinde ise Letoon antik kenti bulunmaktadır. Antik Likya’nın yönetim merkezi olup kentin tarihi m.ö 8 yüzyıla kadar gitmektedir.

xanthosantikkenti

Sırasıyla Pers ve sonrasında ise Roma egemenliğine girmiştir. Bundan sonra ise Bizans imparatorluğunun hükümdarlığı altına girmiştir. Sırasıyla gelen uygarlıkların, beraberlerinde getirdikleri kültürel ve tarihi mirasları, bu kentin gelişmesine ve farklı bir görünüm kazanmasını sağlamıştır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 1988 yılında alınan Xanthos Antik Şehri, günümüze kadar korumayı başardığı kaya ve lahit mezarları, tiyatrosu ve kilisesiyle görülmesi gereken antik kentler arasında.


Xanthos Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir.

Kinik Köyü sınırlarında yer alan Xanthos Antik Kenti, ile Antalya Kaş arası 53km (1sa 5dk), Fethiye ile de 63km (50dk) uzaklıkta. Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlı olan Xanthos Antik Kenti’ne kadar gitmişken 6km güneyinde yer alan Letoon Antik Kenti‘ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Xanthos Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir

Xanthos antik kenti giriş ücreti 10 TL (2018). Müze Kart ile ücretsiz ziyaret edilebiliyor.
Yaz sezonunda 08:30 – 18:30, kış sezonunda 08:30 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


4- Herakleia Antik Kenti

Herakleia Antik Kenti Hakkında,Tanıtım,Tarih

Muğla’da Gezilecek 10 Antik Kent ten dördüncüsü olan bu kent Milas‘ın Beşparmak dağları, yani eski ismiyle Latmos dağının eteklerine kurulmuştur. Kent zaman içinde farklı hükümdarların, ailelerin egemenliği altına girmiştir.Kent, adını ünlü mitoloji kahramanı Herakles’ten almıştır.

herakleiaantikkenti

M.Ö 8. yy’da adı Latmos iken Persler zamanında Karia Satrabı Mausolos’un eline geçmiştir. İskender’in Asya seferi sonucu İskender İmparatorluğu’nun, daha sonra Seleukoslar’ın egemenliğine bağlanmıştır. M.Ö 1. yy’da denizle ilişkisinin kesilmesi üzerine eski önemini kaybeden Herakleia ulaşımdaki güçlük nedeniyle Hrıstiyan keşişlerin bir gizlenme yeri olmuştur. Çok engebeli ve kayalık bir arazi üzerine kurulan antik kentin etrafı 65 kule ile takviye edilen 6.5 km uzunluğunda sur ile çevrilmiştir.


Herakleia Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir.

Kent bu günkü Kapıkırı Köyü içerisinde kalmakta olup, Milas’a 39 km. uzaklıktadır.Zaten köye gittiğiniz anda antik büyük yapıları, tapınakları fark edeceksiniz.

Herakleia Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir

Herakleia antik kenti giriş ücretsizdir.
Yaz sezonunda 09:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


5- Labranda Antik Kenti

Labranda Antik Kenti Hakkında,Tanıtım,Tarih

LABRANDA, Milas‘ın 14 km uzaklığında ve kuzey doğusunda Karpuzlu’ya giden yol üzerindedir. Koca Yayla’daki Labraunda, Türkiye’nin en iyi korunmuş kutsal alanlarından biridir. Milas ovasına hakim bir noktada olan kutsal alan benzersiz bir doğa güzeliği ile ziyaretçileri büyüler.

labrandaantikkenti

Karia’nin ünlü tanrısı Zeus Labrandros’un tapınağını, Andron denilen şölen odalarını, Oikoi denilen rahip odalarını ve yüzyıllardır akan Labraunda’nın kutsal suyunu barındırır. Kutsal alanın üst kısmında bir mezar, gök tanrıları ile ilişkilendirilen Yarık Kaya ve daha yukardaki ise kutsal alanın akrapolisi yer alır.


Labranda Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir.

 Muğla’nın Milas ilçesinin 15 km kuzeyinde, Kargıcak Köyü yaylağında bulunuyor. Labranda’ya ulaşım dar ve virajlı dağ yolları ile sağlaniyor.

Labranda Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir

Labranda antik kenti giriş ücretsizdir.
Yaz sezonunda 09:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


6- Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti Hakkında,Tanıtım,Tarih

Seydikemer’in Yaka Mahallesi sınırları içerisinde yer alan tarihi Tlos antik kenti Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde olup, Likya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski yerleşim alanlarından biridir. MÖ 14. yüzyıl Hitit belgelerinde Dlawa, Likya yazıtlarında ise Tlawa olarak kayda geçen antik kentin girişindeki akropol, doğaya hakim görüntüsü ile görenleri fazlasıyla etkiler.

tlosantikkenti

Likya, Roma ve Osmanlı dönemine ait üç ayrı duvar mevcut. 27.000 kişilik anfi-tiyatro, stadyum ve agora bir üçgen oluşturuyor. Kral mezarları ise gerçekten çok etkileyici. Dönem kralları tüm hazineleri ve sahip olduklarıyla gömülmüş o yüzden oldukça büyük. Bir hayli geniş bir alana yayılan antik kentin içerisinde ayrıca Chronos tapınağı da bulunuyor.


Tlos Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir.

Fethiye ye 40 km. uzaklıktaki Tlos antik kentine Fethiye – Antalya yolu üzerinde 22 km sonra Kemer Bucağı na sapıp, şehir içinden sağa dönerek ( Çatallar Köyü yolu ) 13 km lik bir yolla ulaşılıyor. Ören yeri Saklıkent‘e de 8 km uzaklıkta ve Yakaköyün yanında.

Tlos Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir

Tlos antik kenti giriş ücreti 5 TL (2018). Müze Kart ile ücretsiz ziyaret edilebiliyor.
Yaz sezonunda 08:30 – 18:30, kış sezonunda 08:30 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

 


7- Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti Hakkında,Tanıtım,Tarih

 Şair Ovidius’un anlattığı öyküye göre, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulan kent merkezinde, kuzeyde Leto, ortada Artemis ve güneyde Apollon’a adanan yan yana üç tapınak bulunuyor.Letoon’un dikkati çeken en önemli kalıntıları muhakkakki burada bulunan üç tane tapınaktır. Bunlardan batı kısmında, en başta bulunan Leto’ya ait tapınak M.Ö. IV – V. yüzyılın sonuna doğru Kral Arbinas’ın girişimi ile inşa edilmiştir. Bugün yıkıları görülen tapınak ise sözünü ettiğimiz tapınak üzerine M.Ö. 150 yıllarında İon düzeninde, 6×11 sütunlu olarak yapılmıştır.

Letoonantikkenti

Xanthos Antik Kenti ile birlikte 1988’de UNESCO Listesi’ne alınan kent, 7. yüzyılda tamamen terk edilerek sessizliğe bürünmüş. Şehirde tapınakların güneybatısında bir çeşme ile kuzeyde Stoa ziyaretçiler tarafından görülebiliyor. Sırtını doğal yamaca dayayan, Helenistik Döneme ait tiyatro da günümüzde kadar ulaşabilen yapılar arasında yer alıyor.

Letoon Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir.

Seydikemer İlçesi  Kumluova Mahallesi sınırları içeresinde, Kumluova merkeze 400-500 m mesafede yer alır, Kaş-Fethiye karayolu üzerinde, Kaş’a 50 km uzaklıkta bulunuyor. Kaş-Fethiye karayolunun üzerinde Kınık yakınından ayrılan 4 km’lik yolla ulaşılabilinir, Bozoluk Köyü’nde yer alıyor.

Letoon Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir

Letoon antik kenti giriş ücreti 8 TL (2018). Müze Kart ile ücretsiz ziyaret edilebiliyor.
Yaz sezonunda 09:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


8- Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti Hakkında,Tanıtım,Tarih

Pedasa yaklaşık üç bin yıl öncesine tarihlenebilen ve Anadolu’da başka yerde göremeyeceğiniz taş tümülüs mezar anıtlarını barındırmaktadır. Antik kentin akropolünde bulunan ve M.Ö. 600 yıllarına tarihlenen konut yapıları oldukça ilgi çekicidir.

pedesaantikkent

Antik Karia’da gizem hala çözülmemiş Lelegler’in başkenti olarak kabul edilen Pedesanın yeri Tarihçi Herodot’un verdiği bilgilere dayanarak bulunmuş. Antik kent ve ona bağlı Leleg Mezarları, çiftlik evleri ve düzenlenmiş tarım terasları ile Torbadan Biteze kadar uzanan çok büyük bir alana yayılır. Herodot Perslerin Kariayı istilaları sırasında Pedasalıların kahramanlıklarını anlatır. Çevrede görülebilecek yuvarlak planlı Leleg mezarları ise gerçekten eşsizdir.

Pedasa Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir.

Bodrum Konacıkta yön tabelaları sizi Pedasaya yönlendiriyor. Antik kente arabayla veya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Antik kent bölgedeki yürüyüş rotaları içinde de yer alıyor.

Pedasa Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir

Pedasa antik kenti giriş ücretsizdir.
Yaz sezonunda 09:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


9- Lagina Hekate Antik Kenti

 Lagina Hekate Antik Kenti Hakkında,Tanıtım,Tarih

Muğla’da Gezilecek 10 Antik Kent ten en ilgi çekeni bu olsa gerek…Yatağan ilçesinde, Karya devrine ait tarihi ve turistik öneme sahip bir antik kent. Lagina Hekate kutsal alanı, Antik Stratonikeia şehrinin kült yeri, bölgenin de dini merkeziydi. Heykellerinde üç başlı olarak cisimleştirilen Hekate, bölgedeki en eski tapınım merkezi olan Lagina falcılığın merkezi olarak meşhurdu.

laginahekateantikkent

Büyü tanrıçası Hekate

Hekate karada, denizde ve gökyüzünde güçleri olan tek tanrıçadır. Hekate, Hades’in kapısını koruduğu gibi yeryüzündeki bütün kapıların da koruyucusudur. Sihir, falcılık ve intikam almayı elinde tutan tanrıça olarak da mezarlıkların sahibesidir.

Ölenlerin ruhlarını teslim alır. Hades’in kapısının koruyucu Kerberos köpeğinden dolayı Hekate tüm köpeklerinde sahibi olduğundan çoğunlukla yanında bir köpekle dolaşır. Karabasan, hortlak ve cinlerin yöneticisi olan tanrıca Hekate onları insanlara musallat eder veya insanları onlardan korur.

Bazı gecelerdeki köpek ulumalarının ya da uzun süren köpek havlamalarının Hekate ile ilgili olduğu, köpeklerin tanrıçayı ve yanındaki köpeği gördüğü için havladıkları söylenir. Dolunay zamanlarında Ay tanrıçası Hekate’nin dolaştığı düşünüldüğünden, yol kavşaklarına çörek, yumurta, balık ve peynir bırakılırdı ve Hekate kutsal alanında Tanrıça’ya adanan törenler düzenlenirdi.

 Lagina Hekate Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir.

Muğla-Milas yolunda Yatağan’ı geçer geçmez karşınıza çıkan Turgut tabelasının altında göreceksiniz.Yatağan Termik Santralı’nın yanından sağa ayrılan asfalt yoldan sizi 10 km ileride kalıntılarıyla bu kutsal alanı görebileceksiniz.

 Lagina Hekate Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir

Lagina Hekate antik kenti giriş ücretsizdir.
Yaz sezonunda 09:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


10- Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia Antik Kenti Hakkında,Tanıtım,Tarih

Muğla’da Gezilecek 10 Antik Kent ten sonuncusu Yatağan ilçesinde bulunan bu yer MÖ 3. yüzyılın ilk çeyreğinde Seleukos kralı I. Antiokhos’un karısı Stratonike’nin adının verilen ve ölümsüz aşklar ile gladyatörlerin kenti olarak bilinen Stratonikeia Antik Dönem ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi yapı ve kent dokusunun birlikte görülebileceği nadir yerlerden birisidir.

stratonikeiaantikkenti

Kapladığı 7 kilometrelik alanla, dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Hellenistik Dönem’de birbirine paralel ızgara sisteminde kesişen caddelerden oluşan Hippodamik planda düzenlenmiştir. Antik döneme ait gymnasium, bouleuterion, tiyatro, hamam, kent kapısı ve çeşme gibi anıtsal yapılarının yanında, köy meydanı, Beylikler Dönemi hamamı, Şaban Ağa Camii, Osmanlı Çeşmesi, ağa evleri gibi Türk mimarisi açısından önemli örneklere sahip olan kent, insan yapımı anıtsal ihtişam ile doğal çevrenin güzelliği bir arada barındırmaktadır.

Stratonikeia Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir.

Muğla-Bodrum yolu üzerinde Eskihisar Köyü’nden 1 km içeride bulunan Stratonikeia Antik Kenti’ne ulaşmış oluyorsunuz. Yatağan ilçesinden 7 km sonra, Milas ve Bodrum yönüne giderken, Kurukümes Dağının devamı olan Kadıkulesi Tepesinin kuzey yamacında tatlı bir rampa başlıyor. Rampanın tam çıkışına yakın, yolun güney kenarında bulunan su bendi, Roma Dönemi’ne ait kent içindeki yapılardan biri ile karşılaşıyorsunuz. Rampa bitiminden yaklaşık 500 metre sonra yolun doğu kenarındaki tabela ile antik kente gelmiş bulunuyorsunuz.

Stratonikeia Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir

Stratonikeia antik kenti giriş ücretsizdir.
Yaz sezonunda 09:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

 


Tags : Muğla Kent Rehberi , Muğla Gezi Rehberi , Muğla’da Gezilecek 10 Antik Kent,Muğladaki Antik Kentler,Muğlada gezilecek antik yerler


 

Bir cevap yazın


Tüm Hakları Saklıdır.