Muğla Rafting - Mugla Kent Rehberi Kent Muğla
    • (Alış) 5.527 TL
    • (Satış) 5.537 TL
    • (Alış) 6.263 TL
    • (Satış) 6.274 TL

Muğla Rafting

Muğla Rafting
4 Mayıs 2018 09:54

Muğla Rafting


Muğla Rafting denince akla dalaman Çayı gelir burası rafting için en elverişli nehirdir. Farklı zorluk derecelerinde iki ayrı etabı bulunan Dalaman  çayının üst etabı 3. zorluk derecesinde ve bu etap rafting botlarıyla geçilebiliyor. Alt bölümde kalan 2. etap ise “river-kayaking” olarak adlandırılan küçük botlarla geçiliyor ve  ilk kez deneyenlere ve tavsiye ediliyor. 1 zorluk derecesindeki bu etaba, çocuklar da katılabiliyor.

 

Rafting nedir biraz ondan bahsedelim , yüksek debili nehirlerde raft adı verilen botlarla yapılan bir nehir sporudur. Kısaca akarsu krosu anlamına gelir. Akarsu sporlarının en çok ilgi gören dalı olarak heyecanı doruklarda yaşatır. Amaç içinde bulunulan raftı devirmeden, kürekle verilen yönlendirmekler ile kayalar ve engeller arasından geçmektir.

Nehir ve çayların içinde kaya, ağaç kütüğü, kısa veya uzun çağlayan gibi bir takım doğal engeller bulunur ve bu nedenle suyun akış hızı zaman zaman değişir. Akarsuyun içinde oluşan bu tür oluşumlara rapid adı verilir. Rapid sayısı fazla olan parkurun zorluk derecesi de yüksek olmaktadır. 6. derece en zor parkurları, 1. derece ise en kolay parkurları belirtir.

Rafting, 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılır ve tam bir koordinasyon ister. Bir kişinin bile hata yapması raftın devrilmesine neden olabilir.


Muğla da Rafting Yapılabilecek Yerler

Dalaman Çayı

Köyceğiz

Dalyan

Fethiye


Tags: Muğla Kent Rehberi , Günlük Gezi Turları


 

Bir cevap yazın


Tüm Hakları Saklıdır.